Mięśnie dna miednicy

Coraz więcej dam, które rodziły swoje dzieci drogami natury przyznaje, że ma poważne problemy z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, jaki wynika z tego, że niektóre organy zmieniły trochę własne miejsce po porodzie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Do niedawna był to temat tabu i mało jaka z pań decydowała się mówić o swoich komplikacjach po porodzie. W wielu przypadkach wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej i nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Dzisiaj niemniej jednak lekarze ginekolodzy sami informują o takiej dyspozycji przyszłe matki. Poza tym, także w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się dużo o tym, jakie mogą pojawić się efekty porodu.
Problemami z mięśniami dna miednicy pojawiają się również u kobiet, jakie rodziły przez zabieg cesarskiego cięcia. Przeważnie u nich pojawia się później ból w dole brzucha oraz trudności ze współżyciem. Bez wątpienia, nie musi być to normą oraz co poniektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, mimo to duży odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, jaką wolno podjąć niesłychanie szybko po porodzie. Im prędzej jest taka możliwość, tym porządniej, ponieważ ćwiczenia dają wówczas lepsze rezultaty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się rozmaitego typu ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie oraz sprawiać, że będą się one w trafny sposób kurczyły. Poza tym, bardzo znaczącą kwestią są również ćwiczenia oddechowe, jakie trzeba później jak zazwyczaj powtarzać. Dodatkowo, pacjentki uczą się także, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która ma pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie rekomendowana jest w szczególe kobietom, jakie miały więcej porodów. Są w stanie jednakże z niej korzystać też panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeżeli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze uważają, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w przypadku niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezwykle szybko pozwala ona wrócić do normy i czuć się odpowiednio. Sporo pacjentek twierdzi, że to naturalnie dzięki takim ćwiczeniom są w ostateczności w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, które do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu lub też niedogodności bólowe. Lekarz może na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje także szansę skierowania z takich zajęć oraz ćwiczeń odpłatnie, w ramach osobistej opieki leczniczej.